Hej,
Jeg håber du kan hjælpe mig med at komme videre.
Mit udgangspunkt er Karen Margrethe Martinsen, der er født 5. april 1930 i Laksevåg Sokn, Hordaland Fylke. Jeg har fra det norske Rigsarkiv fået kopi af hendes fødselsregistrering, afskrevet som følger:
Født 5. april, døpt 17. august Karen Magrethe
Forældre: Fiskehandler Søren Paulsen Martinsen, 2-4-1887
h. Bertha f. Hole, f. 19-2-1893
Haastunsgt. 29a
Faddere: Forældrene, Johanne Uffelmann, Enke Kaia Hole
Hendes far Søren Poulsen Martinsen er dansk, født i Gammelby, Jerne Sogn. Jeg mener, at han og hans hustru Bertha Hole begge døde i Esbjeerg, hvor han var fiskehandler.
Jeg har prøvet at lede efter Bertha Holes dåbsregistrering for at finde hendes forældre. Det er ikke lykkedes. Jeg har via søgning på navnetHole fundet en Nils Karlsen Hole gift Kaia f. Jørgensen. Han døde 21. maj 1930 på Florø. Han skulle være født 25. februar 1894 i Laksevåg -- se vedhæftede billed fra søgningen på Hole.
Kan du hjælpe med at finde oplysninger om Bertha Hole og hendes forældre med udgangspunkt i dette, jeg er selv gået i stå.
På forhånd tak for hjælp
Ole
[vedhæfting slettet af admin]