For alle > Om brug af forum
Brug af versaler
Morten Nielsen:
Kan vi ikke få indført i reglerne for brug af forum, at man undgår overdreven og unødvendig brug af VERSALER? DET ER MEGET IRRITERENDE FOR LÆSNINGEN og svarer til, at man i en verbal samtale råber.
Venlig hilsen
Morten Nielsen
Anne Marie Holck:
Jeg er helt enig. Det er en uskik!
Gitte Johansen:
Hej Morten
Den ene der pt bruger det, holder garanteret op, hvis du i et af hans oplæg, skriver det til ham. Det er meget nemmere. ;)
Morten Nielsen:
Hej Gitte,
Ja, det kunne jeg da sagtens gøre, men jeg vil ikke rende rundt og lege sprogpoliti ift. mine medbrugere. Derfor skrev jeg også til det pgl. forums moderator, men det kom der altså tilsyneladende ikke noget ud af.
Keld Sørensen:
Jeg synes sammenligningen med at råbe er meningsløs !
At skrive med store bogstaver KAN netop være et bidrag til bedre at formidle et budskab - altså forbedre en kommunikation - det er ALTID en fordel at gøre !
At det så hos nogle ses som en forhindring ved læsningen, er måske fordi anvendelsen er overdrevet i den specifikke situation - ja, det er en ulempe !
Konklusion - ja, hvad er den ... for mit vedkommende = fortsæt med at anvende store bogstaver, hvor det bidrager til bedre formidling af et budskab !
Navigering
[0] Emneindeks
[#] Næste side
Skift til fuld version