Tja - min statistik på FTDNA er:
2-3 cousin: 1 træf / verificeret (af mig)
2-4 cousin: 12 træf / heraf 4 verificeret (af mig)
3 cousin eller mere: 610 træf / heraf 4 verificeret af mig og 1 verificeret af modpart
Alle træf beregnet som 2-4 cousin af FTDNA var reelt 5 - 8 cousin !
De er tilsyneladende meget optimistiske i deres beregningsmetode - man fristes til at mene grænsende til det uvederhæftige.
Langt de fleste af mine træf ligger i USA (alle udvandring fra Thisted Amt). I Danmark har jeg fundet 1, i Norge 1 og i Holland 1.
Du skal have en rimelig komplet anetavle tilbage til beg. af 1700-tallet før det batter. Du skal regne med, at dine træf ikke har en tilsvarende anetavle - og at du kommer til at gøre hele arbejdet med at finde den fælles ane.
Alle ovenstående bemærkninger gælder for autosomal test (Family Finder). Y-DNA og mtDNA er nok kun relevant, hvis man vil teste sin linje direkte mod en kendt person.
Mit udbytte af testen har været at få bekræftet nogle slægtslinjer langt tilbage i tiden (herunder Norge og Holland i 1500- og 1600-tallet). Samt at alle mine 4 oldefædre virkelig var mine oldefædre

Jeg kan i øvrigt stærkt anbefale at lægge din DNA-profil ind på "GEDmatch"
https://isogg.org/wiki/GEDmatchDer har jeg fået en del træf mod personer, som er testet via Ancestry.
Og ja, DIS-Danmark mener tilsyneladende ikke, at DNA er et emne som bør fremhæves specielt, men jeg kan jo ikke læse hvad der drøftes på medlemssiderne.
Det tidligere DIS-Norge - nu "Slekt og Data" har/havde nogle udmærkede sider som introduktion til DNA i slægtsforskning:
https://slektogdata.no/nb/tema/dna, men nu er det desværre blevet gemt bag en "betalingsmur". Man kan dog stadig læse deres forum:
http://www.disnorge.no/slektsforum/viewforum.php?f=2399&sid=ba169aedd7874372a1388bf63af57e7dmvh
Karsten